Bestiář Mýtu Cthulhu: Rodokmen bohů dle Klarkash-Tona

Překlad jednoho dopisu Clark Ashton Smithse, který obsahuje genealogii bohů tak, jak ji velký Klarkash-Ton zamýšlel. Nedoporučuje se číst nahlas, ne snad, že by evokovala síly ze samotného Cykranosh, vlastně ano, evokuje, ale navíc se ty jména nedají skoro přečíst, natož vyslovit.

Doplnil jsem poznámky a detaily o Tsathogguovi. Některé vyžadovaly důkladnou studii Pnomových pergamenů (který byl hlavním genealogem a váženým prorokem). Jsem si dobře vědom, že některé mé fonetické přepisy ze Staršího jazyka jsou sporné. Svými otázkami jsi narazil na zajímavé věci. Azathoth, prvotní jaderný chaos se samozřejmě množil pouze štěpením, ale jeho potomci, kteří kráčeli po různých planetách, měli často androgynní, nebo bisexuální povahu. Kupodivu androgyni nepotřebovali při výrobě potomků žádnou asistenci, ale jejich děti byly běžně jednopohlavní samci nebo samice. Hzioulquoigmnzhah strýc Tsathogguai a Ghizghutha. Tsathogguuv otec byl samčím potomkem Cxaxukluth, androgynním potěrem Azathotha. Všimni si, že vše postupovalo k biologické složitosti. Nicméně stojí za to poznamenat, že se Knygathin Zhau, kříženec Voormi, vrátil k nejprimitivnějším Azathotickým rysům v důsledku stresu z mnoha stětí. Právě jsem přeložil strašlivou a ohavnou legendu vyprávějící o chrabrém občanu Comnioriomu (není to Athammaus), vracejícím se do města po jeho evakuaci. Občan zjistí, že je Comnioriom obydlen hlavně hanebným zástupem potěru Knygathin Zhauma, který se od něj oddělil a neměl žádné pozůstatky lidskosti, nebo dokonce pozemskosti.

Jsem si jist, že ti Ech-Pi-El může poskytnout mnohem detailnější informace o genezi Tulu (Cthulhu), než mohu kdy nabídnout já. Ze spíše kusých Pnomových odkazů se může zdát, že byl Tulu bratranec Hzioulquoignmzhah, ale k Azathothiánskéhmu archetypu měl blíže než Hzioulquoignmzhah. Učil jsem se, že pozdější bůh spolu s Ghisghuth byl zrozen v daleké sluneční soustavě z Cxnxukluth. Cxnxukluth přišel, spolu s Ghisghuthovou ženou Zstylzhemgni a potomkem Tsathogguaou na Yuggoth, kde jak mohu doplnit, Cxnxukluth pobýval další aeony. Hzioulquoigmnzhah shledal společnost rodičů kvůli jejich kanibalistickým zvykům značně nepříjemnou a tak v raném věku emigroval na Yaksh (Neptun). Byl však unaven prapodivným náboženstvím Yashianů a tak pokračoval dál na Cykranosh jako o několik aeonů později i jeho synovec Tsathoggua. Tsathoggua se se svými rodiči zdržel dlouhou dobu na Yuggothu. Pronikli až do ústředních jeskyní mimo pustošení Cxaxukluth. Hzioulquoignmzhah, byl spíše přemítavé a filosofující božstvo. Dlouhou dobu byl uctíván zvláštními Cykranoshkými národy, ty jej ale unavily stejně jako ty na Yakshu, a tak natrvalo odešel z veřejného dění, dokud se nesetkal s Eibonem, jak je psáno ve Dveřích na Saturn. O tom, že tento starý mládenec bez potomků stále žije v sloupových jeskyních, kde hasí žízeň v jezeru tekutého kovu, nemůže být pochyb.

Můj popis Tsathogguova příchodu lze doplnit z odkazů v příběhu The Mound. Tsathoggua cestoval skrze jiné dimense, než známá trojice. Poprvé se dostal na Zemi přes neosvětlený vnitřní Záliv N’kai. Tam prodléval mnoho cyklů, během nichž ho nikdo nepodezíral z jeho nezemského původu. Později se usadil v jeskyních blíže povrchu. Jeho kultu se dařilo, ale po příchodu ledu se vrátit zpět do N’kai. Poté se hodně z pověstí o něm zapomnělo, nebo je špatně pochopili obyvatelé červeně zářícího Yothu a modře zářícího K’n-Yan. Podle těchto výkladů GIl’-Hathaa-Ynn řekl Španělu Zamarcomaovi, že se na povrch dostaly pouze Tsathogguovi obrazy, ne Tsathoggua samotný.

© Koubič Šíření jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je možné pouze po osobním souhlasu autora.