Cthuvian gramatika

news

NecronomiconRecenzeArtHDPOdkazymapa Koubič Sytes

Necronomicon rozcestník

 

Cthuvian gramatika adsaf

Tak a máme tu pokračování o Cthuvianu. Zabral jsem se do práce fest a pochopil základy gramatiky. Ať to je jak to je Lovecraft byl genius a to mu nikdo neodpáře protože ten jazyk prostě funguje a má zákonitosti a dá se jím v pohodě mluvit. Do nynějška jsem rozluštil přes dalších 20 slov které později zveřejním. Ano měl bych se učit psychologii na zkoušku a ne tady analyzovat apostrofovaný šílenství, ale … sorry hoši tohle je prostě můj život.

Složeniny

 

Výraz

 

Přesný překlad

 

Intuitivní překlad

Azath-oth

Azath – ?nukleární chaos?
Oth – původem z 

zrozen z Chaosu / prapočátek Chaosu

Shogg-oth

Sh - sféra
ogg – temnota / tma
Oth – původem z 

zrozen z temnoty prapočátek temnoty
zrozen ve tmě

Sh-ub Niggur-ath

Sh – sféra
Ub – ?Země?
Niggur –  ?černý?
Ath – ženský rod pro původem z  / Koza

Černá koza ze sféry země
Černá koza země

Yog – Soth-oth

Yog - ?Věk?
Soth – ?brána?
Oth – původem z

Pocházející z času

Nya –rla-tho-tep

Nya - služebník
Rla
Tho
tep

 

Yugg-oth

Yugg – ?Okraje?
Oth – původem z

Ten jenž leží na okrajích

Komentář k tomuto oddílu.

Azathoth

Zde je pouze hádání. Azathoth je nukleární Chaos. Oth je přípona určující původ. Prostě … asi to tak je

Shoggoth

tvor bez očí a úst ale stále naříkající. Takže alternativní název Zrozen v temnotě / tmě (z temnoty) je adekvátní protože shoggoth jakožto slepý tvor vnímá pouze tmu… genialní

Shub Niggurath

problematické ale ne neřešitelné. Zase logickou úvahu použijeme. Všechny slova, která určují sféru začínají Sh poté se rozdělují na další možnosti. Takže Sh – ub první slovo. (později zde naleznete rozpis všech sfér pokud se dopátrám všech). Sh – sféra
Ub – Země ? Analogií dojdeme toho že Shub Niggurath patří do sféry Země, takže Shub. Bychom měli. A co Niggurath ? Takže zase můžeme použít logiku. Shub Niggurath je koza s tisícem mladých je to ženský princip a jakožto žena tedy bude skloňována jinou koncovkou.
Ath je tedy nejspíše žena původem z… jediné co asi nikdy nedešifrujeme je Niggur.  Což ve mně evokuje slovo čerň což bude tím, že všichni známe nigre latinsky černý. No takže když bych teda byl takový prase a vzal zkomolenou latinu jako fakt tak pak by byl překlad jména Shub Niggurath. Černá žena pocházející ze sféry země. Ath může být též výraz pro kozu a pak by to bylo již úplně platné. Černá koza země. 
The black goat with thousand young ( v originálu z  Lovecrafta)

Překlad věty
„gof'nn hupadgh Shub-Niggurath“

By pak zněl

Děti zrozené z Černé kozy země

Yog Sothoth

 je oříšek logickou úvahou se bude jednat o složeninu tří slov. Z toho poslední určuje zase původ. Když zapojíme logické závity tak dojdem k tomu že Yog by mohla být sféra časoprostoru. Logickou úvahou. Yog Sothoth reprezentuje v panetonu bránu je to co bylo je a bude. Takže mne nenapadá nic lepšího než časoprostor. Když vezmeme v úvahu, že Yog je skomolenina Yug výraz pro Věk / Aeon takže by měl překlad jména značit Pocházející z času ( věků) nebo Prapočátek času ( věků). Je mi líto, ale do Chtulvianu prostě nehodlám přijímat výraz Native from jako Rodák z … nahradil jsem to smysluplnějším výrazem. Slovo Soth nám Bohužel bude dál zastřeno rouškou tajemství.  Možný překlad pro Soth mě napadá brána.

Nyarlathotep

Těžké velice těžké. Jedno z jeho jmen je Shugoran. Zase určuje jistou sféru. Slovo Nyth je servant of. Ny by tedy mohl být služebník. Toť vše co můžu říct.

Yuggoth

Podle wikipedie aneb God Bless Wikipedia je alternativní jméno Yuggothu (Iukkoth). Což ale spíš vypadá na fonetický přepis no nechme toho. Zase tu máme problém protože o slově Yugg se můžem pouze dohadovat. Takže jen krátkou historii tohoto slova. Yuggoth je planeta na kraji sluneční soustavy … nejspíše Pluto, protože v době Lovecraftova života bylo Pluto objeveno. Yuggothu se dále říká Temná planeta. Také se uvažuje o Neptunu. Osobně se mi více líbí Neptun.
Neptun
Také to ale nemusí vůbec být planeta sídlící v naší rovině bytí ale nějaká s astrálním otiskem v naší Sluneční soustavě. Yuggoth je předsunutá základna Mi-Go nejbližší k Zemi. Takže dopátrat se významu slova Yuggoth bude těžké polopaticky to znamená Pocházející z Pluta ( Neptunu) ale tohle je opravdu pro debily. Ti jenž se nespokojí s takovou kličkou musím zase zavést do spekulací a říct že Yugg je množné číslo. Když jsem pátral po významu slova Yog, zaspekuloval jsem a Yog jsem považoval za zkomoleninu Yug ( Aeon). Držeti se logiky by pak Yuggoth mohl být též Yoggoth a tedy Ten jenž pochází z časů ( Ten jenž leží ve věcích).To by šlo ale spíš by to mělo znít ( Ten jenž leží na okraji)? Je bláhové se však domnívat, že by Prastaří dávali jméno světu podle postavení v jednom z nekonečna hvězdných systémů kde je taky jedna planeta ano hádáte správě mluvim o Zemi. Takže tady to nechávám na vás podle dostupných indicii je slovo Yogg něco jako plurální vyjádření okraje, prahů atd. 

 

Sféry Sh

Sféra

Překlad do češtiny

kořen

Česky kořen

Sh-azath

Sféra Chaosu

Azath

Chaos

Sh-ogg

Sféra temnot

Ogg

Temnota

Sh-agg

Sféra snů

Agg

Sny

Sh-ub

Sféra země

Ub

země

Sh-ugg

Sféra planet

Ugg

Planety

Sh-agg-ai

Sféra snového hlasu / volání

ai

Volání / hlas

Sh-an

?Sféra hmyzu ?

an

?Hmyz?

Sféry bytí

sféra

anglicky

Česky

definice

Shogg

underworld

Podsvětí

Vault Zin

Shagg

Dreamland

Snová sféra / astral

Celephais, Kadath, Leng, Yuggoth

Shugg

Our place

Naše úroveň bytí

Fyzická úroveň bytí

Lloig

mind

Mentalní sféra

Mentální úroveň bytí

Trocha gramatiky

Množné číslo se tvoří zdvojením koncových písmen
Příklad


Plural  Cthuvian

Plural 

 

Singular Cthuvian

singular

gof'nn

děti

X

gof'n

dítě

ogg

Temnoty / tmy

X

og

Tma / temnota

agg

sny

X

ag

sen

ubb

země

X

ub

země

ugg

planety

X

ug

planeta

Členy

Ath

ženský

Oth

mužský

U slova Oth ( pocházející z) se mění pouze jedno písmeno. A a O.

Lokace

Pro jméno nějakého místa se používá předpony Sh
Sh – oblast / lokace / říše / sféra / království
Předpona Sh + podstatné jméno + sloveso + přípona

Příklad

Předpona Sh

Podstatné jméno

sloveso

přípona

Český výraz

Sh

agg

xxx

 

Sféra snů

Sh

agg

ai

 

Sféra snového hlasu

Sh

ogg

ai

 

Sféra temného hlasu

Sh

ogg

ai

oth

Pocházející ze sféry temného hlasu

Syntaxe

Syntaxe Cthuvianu je pro osobu co měla potíže i s češtinou dost těžko stravitelná. Já používám svou intuici a improvizaci při skládání vět dohromady. Nejde zde o přesné překlady ale o to co v nich je obsaženo za poselství.

 
ForumKontakt
spodnilista