Necronomicon

news

NecronomiconRecenzeArtHDPOdkazymapa Koubič Sytes

Necronomicon rozcestník

Kdo je Kdo, aneb mami proč mne chtějí všichni sníst? I.adsaf

Úvod

Mytologie Lovecrafta je spletitá jako tělo mokvající Shub, jež se zjevuje v invokaci z Liber Koth. Pokusím se tedy o rozčlenění Who is Who, s patřičnými popisy v angličtině a češtině. V některých případech jsem usoudil, že je lepší redefinovat pojmy, které jsou založené na chybném pojetí, stejně tak zamíchat se škatulemi kam kdo patří. Jedná se o studii založenou na hermenautircké analýze textů HPL. U ostatních využívám poznatků z ze zdrojů níže uvedených.

V Mythosu vystupují čtyři hlavní množiny.

Ti Druzí Bohové

Starší Bohové

Velcí

Pradávní

A těmto čtyřem se podíváme na zoubek obzvlášť důkladně.

poznámka: V Mythosu jsou značně frekventované pojmy Old Ones a Elder Things, vychází to z Lovecraftova stylu psaní, který se zabývá obzvláště minulostí. Jako dalším nezbytným pojmem je Great Old Ones, ti se nesprávně zaměňují za Old Ones.

Z výzkumu vyplývá, že Great Ones, jsou ztotožnitelní s Elder Ones a Elder Gods, Snové země. Lovecraft mluví o chrámu Elder Ones v Ultharu, kde ale, jak víme jsou ctěni Great Ones. Nejedná se však o Elder Ones a Elder Gods z pantehonu bdělého světa. Tedy mezi Velké počítám i ty bytosti, které jinde jsou uváděny jako Starší bohové.

Pro lepší orientaci tedy budu užívat pro rozlišení termín Starší Bohové Snové země a Starší Bohové bdělého světa. Ač je toto velmi zdlouhavé, je to nutné pro lepší orientaci v již tak velmi zamotané terminologii.

Jako hlavní zdroj slouží v této kapitole práce Dana Harmse, Encyclopedia Cthulhiana III. edice, 13 Gates of Necronomicon Donalda Tysona, RPG univers Chaosium a studium stories rozličných autorů.

 

Copyright Koubič

all right reserved bo jak se to

ForumKontakt
spodnilista