Slovník Cthuvian

news

NecronomiconRecenzeArtHDPOdkazymapa Koubič Sytes

Necronomicon rozcestník

 

Slovník Cthuvian adsaf

Jazyk Prastarých je na vyslovení těžký a praktikant by musel mít ústa velká aspoň jako je výška průměrného panelového domu aby dokázal správě rozvibrovat bránici. To nám ale nebrání, naučit se i jako mrzcí tvorové, mluvit jazykem pravých pánů tohoto Universa. Syntaxe a gramatika je docela složitá, ale s trochu cviku by se dalo tímto jazykem mluvit. Kdyžtak máme stále naše staré známé Fhtagn!
Fanoušci nazvali oficiálně jazyk Cthuvian a místo odkud jsem čerpal je zde. Chci se pozastavit nad tím čí je to vlastně jazyk. Nejspíše je to opravdu jazyk Prastarých a ne jen jazyk Cthulhu což jak víme je plemeno samo o sobě.  Jeho používání vidíme v celém Cthulhu myth.
Nečekejte, že teď hodíte svou rodnou řeč za hlavu a začnete mluvit jen Cthuvianem, aktivní slovní zásoba v češtině čítá kolem 5000 – 10 000 slov pasivní kolem 30 000. zde se nám toulá něco kolem 83 výrazů. To nám na psaní rétorických projevů pro Prastaré prostě stačit nemůže. Dobře konec vtipkování . Rozhodně, se to ale hodí v okultní chaos magické praxi pro podpoření výsledku. Kdo by si nechtěl napsat vlastní mantru na evokaci Cthulhu že ?
                       
O překlad do češtiny se postarala Hanuš … velectěné díky. Ponechal jsem i anglické výrazivo neboť to zpřehledňuje celý slovník, ne všechny výrazy se daly jednoduše přeložit do češtiny, toť nevýhoda mnohovýznamovosti řeči.

Postupně sem budem snad doplňovat další výrazy, ale to již nebudou oficiálně neoficiální ( ehm) uznané výrazy tak to tak berte. To už bude čistě naše vlastní práce vycházející z analýz dalších textů.

Co je vlastně řeč Prastarých ?
Pro ty, kteří nemají páru o tom co je mýtus Cthulhu jen toto ,,, co tu sakra děláte ? Ale jelikož jsem v dobrém rozmaru řeknu vám která bije. Lovecraft stvořil svůj svět, který jak se někteří domnívají existuje a může se projevovat i v této realitě. Nebudu se zde zabývat tím proč jsem zastáncem této myšlenky. Budu se zde zabývat tím odkud Cthuvian Lovecraft vzal. Četl jsem, že Lovecraft zprznil slova asyrská, hebrejštinu, severskou mluvu a další. No hoši nevím jak vy, ale tohle by pak bylo zatracený zprznění nevidím v tom žádnou podobnost. Takže odkud Lovecraft vzal ta slůvka trhající člověku hubu při pokusu o artikulaci?
Mně osobně příde Cthuvian jako když prostě praštíte něčím do klávesnice ( příklad a) gadjfl příklad b) iwutco příklad c) poladjgfl ) Dodatek k experimentu použity ruce o střední síle , lze použít i hlavu (příklad a) h bg příklad b)  bghtag příklad c) gbzh)  Jak vidíte není to tak daleko od jazyku Prastarých :DDD okej tak jo tohle bylo spíš pro odlehčení. Lovecrafta si nedokážu představit jako člověka co tříská bezmyšlenkovitě do psacího stroje, rukama či hlavou. Takže za tím je něco jiného. Dovolím si zde zase zabrousit na tenkou plochu.

Jak vlastně se Cthuvian vyslovuje ?
Není moc jasné jak se vlastně  vyslovuje Cthuvian axiom je, že když nic jinýho tak dost obtížně. Apostrofy kam se podíváš to není zrovna pro češtináře jednoduchá záležitost. Dohady o výslovnost už jen jména Cthulhu se liší snad na každym kroku.
Já jsem zastánce výslovnosti Ktulhu či Kutulu podle sumerské mytologie
Další možné fonetické zápisy
(Kuh-THOO-loo, kt’hoo-lhoo, Khlul’-hl, Cluh-Luh, K-Lütl-Lütl, Koot-u-lew Ka-tu-lu)
Jak vidíte milí čtenáři jen jedno slovo stačí k tomu aby mělo milion fonetických přepisů. Takže polemizovat nad fonetickou správností každého výrazu je prostě k ničemu a bez východiska. Je to problém protože jak víme u inkantací jde o správné rozvibrování, takže když budete používat Cthuvian doporučuju řídit se intuicí a pocity, jaké ve vás ona výslovnost vyvolá. Je to dost silné když začnete mantrizovat správně.

Pro příklad mantrizace jsem vybral běžné
Ia Ia Cthulhu Fhtagn
Výslovnost dle mne, která funguje je
Ijah Ijah Ktulhu Fhtágn
Mantrizujte nejméně ve dvou nejlépe muž a žena ( zní to velice sexi ) a synchronizujte se po chvíli přestanete vnímat okolí a začnete mít vize Rlyehu Cthulhu a všeho možnýho. Lepší způsob jak trávit sobotní noc neznám. Je to velice silný zážitek. Užijte si to …

Na jakém principu Cthuvian funguje ?
Lovecraft popisuje Cthuvian jako sled nelidských neinterpetovatelných zvuků jakoby vstupujících přímo do hlavy. Takže to je telepatie. Proto je tak těžké Cthuvian vyslovovat protože je hlavně na bázi mimosmyslového vnímání přesnější výraz by asi byl extra smyslového. Uvažme ještě, Cthuvian je jazyk mimozemský a tedy není uzpůsoben našemu zvukovému ústrojí.

Artikulační orgány u člověka

  1. pasivní – na nich se zvuk realizuje

horní ret, patro

  1. aktivní – záleží na nastavení orgánu

dolní ret, dolní čelist , jazyk

Takže bych typoval, že zvuky, které mi nazýváme Cthuvian jsou dost skreslené díky nedokonalosti lidského sluchu a tedy hlavní je právě složka telepatická. Která se ale při správném rozvibrování dá použít k volání Cthulhu ( potažmo Prastarých) i když není přímo uzpůsobená na naše zvukové ústrojí.

Jak asi zní Cthuvian ?
Dobrá řekli jsme si že to je telepatie to je naprostý fakt. Dále tam nejspíše bude ultra zvuk nebo infra zvuk. U Cthulhu věřím, že je ústrojí schopné vydávat zvuky … ano. U Prastarých bych nesázel ani fuskeli … viděli jste někdy aby kus hnisu mluvil ? ale notak. Rozdíl mezi Cthulhu a Prastarými je v původu. Cthulhu je přece jen nejblíž životu jak ho známe a něčím žere. Je to humanoid. Azathoth, Shub Niggurath, Yog Sothoth etc. To jsou astrální a Bůh ví jaký ještě formy života, který nemaj s naší existencí pra nic společného takže nemají ani nám známé zvukotvorné orgány. Jinak tohle je pořád jen teorie. S Prastarými jsem ještě tu čest tváří tvář ( potažmo sliz ) neměl pokud vím ( jen Cthulhu, Shoggoti, a ... no možná už měl ) takže nemohu říct jetsli nemají někde zvukové otvory.
Sečteno a podtrženo. Komunikace je na bázi telepatie plus pro nás skoro neslyšitelných tonech. Co ale o těchto chlapících vím mi nedovolí spojit si jejich řeč s andělským láskyplným chorem, ale spíše s něčím tak odporným že by z toho člověk vykrvácel do mozku.


Odkud se Cthuvian vzal ?
Takže odkud Lovecraft teda doopravdy vzal ty bezbožné zvuky ? Kde je reálný základ jeho šílených inkantací ? a proč jsou tak sugestivní ?
Zde budu vycházet z toho co vím, co jsem zažil a co je pokládáno jako vědecky ověřené. Když usínáme přichází stav kdy mozek začne bouřlivě chaoticky vysílat impulsy. Tomtu stavu se říká hypnagogic state. Podle materialistické teorie je to stav halucinací audiovizuálního charakteru. Podle idealistického pohledu je to stav kdy se napojujeme na astrál a slyšíme hlasy zvenčí ( tj mého pohledu)  lze se z tohoto stavu dostat do lucidního snění ( co je lucidní snění naleznete někde na tomto webu). Nebo do astrálu ( článek se připravuje ). Zajímavé je, že při hypnagogic state slyšíme právě ty zvukové halucinace které zní jakoby z jiného světa. Nedokážu vám interpretovat ani jeden z zážitků hypnagogic protože to prostě na papír převést skoro nejde ale set sakra se to podobá Lovecraftově Cthuvianu. Kr'gnak A'zhar Gr'ghr a podobně doprovázené emočním prožitkem a občas i vizuální složkou. Charakteristické je, že na vás tyto vzkazy zvenčí většinou zařvou což má za následek vyletění metr do výšky nad postel z úleku a zběsilého ohlížení po pokoji. Když ještě zmíním takovou maličkost a to, že hypnagogic je průvodní jev spánkové paralýzy, která je známější pod pojmem trans( kterým HPL doslova trpěl ) myslím, že semnou bude většina z vás souhlasit, že asi máme původ Lovecraftových démonických slov a trefili jsme hřebíček na hlavičku.

Cthuvian anglicky česky
-agl (přípona) place místo
ah generic action, e.g. greet, eat, do všeobecně činnost jako uvítat, jíst, dělat
'ai speak / call mluvit / volat
athg sign (contract) / agree to podepsat (smlouvu )/ souhlasit s něčím
'bthnk body / essence tělo / podstata, základ
bug go jít
c- (předpona) we / our my / naše
ch' cross over / travel přejít / cestovat
chtenff brotherhood / society bratrstvo / společnost
ebumna pit jáma
ee answers odpovědi
ehye cohesion / integrity soudržnost / celistvost
ep after; with hai, later / then po; s hai - později/ pak
f'- (předpona) they / their oni/ jejich
'fhalma mother matka
fhtagn wait / sleep čekat / spát
fm'latgh burn hořet
ftaghu skin / boundary obal, kůže / hranice, rozhraní
geb here zde
gnaiih father otec
gof'n child dítě
gof'nn children děti
goka grant propujčit
gotha wish přání
grah'n lost one / larva ztracený/ larva
h'- (předpona) it / its to/ toho
hafh'drn priest / summoner kněz / vyvolávač
hai now teď
hlirgh heretic kacíř
hrii followers stoupenci
hupadgh born of zrozen z
ia glory / ave sláva / ave
ilyaa expect / await očekávat něco..
k'yarnak share / exchange díl, sdílet/ měnit, vyměnit
kadishtu understand / know rozumět/ vědět
kn'a question otázka
li'hee on pain of pod trestem
llll at / beside u/ vedle
lloig mind / psyche mysl / psychika
lw'nafh dream / transmit sen, snít / přenést (něco)
mg (conjunction) yet (spojka) dosud, ještě
mnahn' worthless nicotný, bezcenný
n'gha death smrt
n'ghft darkness temnota
na- (předpona) (contraction of nafl-) stažený tvar nafl-
nafl- (předpona) not / (not-present tense) ne (v přítomném čase)
ng- (předpona) (conjunction) and / then (spojka) a/ pak
nglui threshold práh
nilgh'ri anything / everything cokoli / všechno
nnn- (předpona) watch / protect bdít, hlídat / hájit, ochraňovat
nog come přijít
nw head / place velení, sídlo něčeho
-nyth (přípona) servant of služebník něčeho
-og (přípona) (emphatic) (důrazný)
ooboshu visit navštívit
-or (přípona) force from / aspect of dostat/ hledisko něčeho
orr'e soul / spirit duše / duch
-oth (přípona) native of puvodem z (místa)
ph'- (předpona) over / beyond přes něco/ za něčím
phlegeth realm of information sféra znalostí
r'luh secret / hidden tajný / skrytý
ron religion / cult vyznání / uctívání
s'uhn pact úmluva / pakt / smlouva
sgn'wahl share space sdílet prostor
shagg realm of dreams snová sféra
shogg realm of darkness sféra temnoty
shtunggli notify / contact oznámit / kontaktovat
shugg realm of Earth sféra Země
sll'ha invite pozvat
stell'bsna ask / pray for žádat o něco / modlit se za něco
syha'h eternity věčnost
tharanak promise / bring slíbit/ přinést
throd tremble třes, třást se, chvět se, bát se
uaaah (finish spell) (skončit kouzlo)
uh'e people / crowd lid / dav
uln call / summon volat / zaříkání
vulgtlagln pray to modlitba k něčemu
vulgtm prayer modlitba, modlitebník
wgah'n reside in / control sídlit v něčem / ovládat
y'hah Amen Amen
y- (předpona) I / my já, moje
ya I
-yar (přípona) time of / moment čas něčeho / okamžik
zhro (lift spell) (povznést kouzlo)
 
 

Trocha větiček a překladů

"ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn"

HPL překlad

"In his house at R'lyeh dead Cthulhu lies dreaming."

Alternativní překlad

"Dead, yet dreaming, Cthulhu waits in his palace in R'lyeh."

ForumKontakt
spodnilista