(Lehce revidovaná verze z roku 2010)
Říká se jim různě: Great Ones, Elder Gods, Elder Ones (Velcí, Slabí Bohové Země, Starší Bohové Snové země, Starší Snové země). Velcí jsou entity vystupující pouze ve sféře DreamLandu (Snové země), jsou to slabí bohové s lidským atributy, obývající citadelu Kadath. Po vzoru Nefilim i oni se páří s lidmi a tak vznikají hybridní jedinci. Takové polobohy lze poznat podle fyziologických rysů. Nad Velkými bdí hemživý chaos Nyarlathotep, který je navštěvuje na hoře Kadath jako hrdý faraon.
Mezi Lovecraftovi Velké, které jmenuje, patří, Nath-Horthath a Lobon, ale sám Lovecraft říká že jich je mnoho. Některé bytosti, které jsou v DreamLandu, Snové zemi jmenované, je těžké identifikovat, uvádím jako Velké z důvodu, že jejich vlastnosti tomu nasvědčují. Ví se, že někteří z Velkých byli původně snílci, kteří zemřeli, či se úplně oprostily bdícího světa a získali ve Snové sféře božský status. To není tak daleko od tradičního hermetismu, však kolik velkých mágů varovalo, že pokud někdo příliš zabředne do jisté sféry živlů a spaktuje se, stane se navždy její součástí. Jenže v případě Snového světa to je trochu jinak, je to svobodný život po životě. Božství nad určitou sférou.
Další Velcí, hodní jmenování jsou Ariel, Zo-Kalar, Kammanon, Tamash, Karakal, Tarnash, N´tse-Kaambl, Nodens, Hagarg Ryonis.Protože Mythos je rozštěpen do mnoha cest, stejně jako hvězda Chaosu, tak se v této práci snažím o syntézu. Do Velkých tedy počítám i Starší Bohy snové země, včetně Kthanida, a Yad-Thaddag, kteří jsou nejproblematičtějšími.
Seznam velkých nabobtnal do úctyhodných rozměrů, díky práci Lovecraftova kruhu i pozdějších následovníků.
Praxe s Velkými se dá uchopit ceremoniálně i chaos magicky, vždyť tento seznam k tomu přímo vybízí! Dá se říci, že je pro lidského uctívače, který stále ještě není v praxi s Cthulhu Mythosem (Mýtem Cthulhu), plně seznámen, nejpřijatelnější a neliší se od žádné jiné ceremoniální praxe, theurgie, andělské magie / démonologie, záměrně zmiňuji oba póly. Jména lze využít i k tvorbě zcela unikátního magického systému.
Kdo jsou Velcí
Trochu problematická otázka. Velcí jsou široký pojem, který se mísí s dalšími mnohem vyššími bytostmi. Kdybych měl najít nějaké připodobnění, tak Velcí, je status královský, či aristokratický, jsou to vladaři, s velkou mocí, pro člověka božskou, ale v rámci jiných bytostí jsou to opravdu jen Slabí bohové země. Naproti tomu jsou ve skupině i Starší bohové, mnohem mocnější bytosti, které už lze považovat s čistým svědomím za bohy. Existují déle než Velcí a jejich pravomoci jsou mnohem širší. Starší bohové také nepůsobí lokálně, nejsou to bohové země, ale extraterestriální povahy. Dohlíží na ně Ti Druzí bohové, kterých poslem je Nyarlathotep. Je prakticky nemožné rozdělit striktně jednu entitu na Velkého a druhou na Staršího boha, ale nelze si myslet, že všichni velcí byli původně Snílci ze Země, kteří získali božský status a Starší bohové mimozemské bytosti.
Soupis Velkých
Nath-Horthath: Hrdý vládce Celephaïs, před smrtí snílek ze Země. Zjevuje se jako světlovlasý muž s tmavou kůží a stříbrnýma očima bez zorniček. Nosí stříbrné kroužkové brnění jemného vzoru, plášť z azurového hedvábí. Hlavu zdobí zlatá koruna vykládaná černými opály. Vždy ho doprovází lev. Nath-Horthath je hlavním bohem Celephaïs, ale má chrámy i jinde ve Snové Zemi.
Jeho posvátnými zvířaty jsou lvi. Nesmí jim být jeho uctívači ublíženo. Je snadné ho rozzlobit, je bouřlivé povahy. Svatou trpělivost má pouze se svými uctívači. V Hyperborejském věku byl bohem Měsíce, který bdí nad všemi sny a chránící je před nočními můrami, též předsedal jako rádce vladařů.
Lobon: Byl Velký uctívaný v Sarnathu. Lobon se zjevuje jako pohledný mladý kudrnatý muž s vousy. Má korunu z břečťanu a je oděn v bílém sametu. Osobním symbolem je kopí, se kterým je vždy vyobrazován. Dříve byl Lobon společně s jeho bratry Tamashem a Zo-Kalarem uctíván po celé Snové Zemi, ale po zničení města Sarnath jeho kult začal skomírat. Byl chápán jako bůh bojovníků, jež chrání před nepřáteli, ale lidé po celé Snové zemi ho znali jako mírumilovného boha, který konflikty nesnáší.
Tamash: Byl ctěn v Sarnathu a Hyperborji. Sochy Tamashe zpodobňují jako menšího muže s černými vlasy, vousy a stříbrnou kůží. Nosí zlatý plášť, pozlacený vavřínový věnec a hůl z kamene lapis lazuli. jeho kult byl zničen stejně jako kulty Lobona a Zo-Kalara s městem Sarnath, ale jako patron mágů a pán iluzí má uctívače stále. Tamash je na rozdíl od výše jmenovaných krutý bůh, užívající si bolest a neuvěřitelné historky, hlavně takové které jsou pravdivé. Občas přichází v doprovodu šestice démonů.
Zo-Kalar: Třetí z Velkých uctívaný v padlém městě Sarnath a později napříč Snovou zemí a Hyperborejí. Je vysoký a štíhlý, má bílé vlasy a pleť a jeho oči jsou celé černé. Bývá oděn v černém saténu. Od pádu Sarnathu jeho kult téměř vymizel. Je považován za vládce nad smrtí a zrozením, je zodpovědný za koloběh života obyvatel Snové Země. Zo-Kalar je velice zádumčivý a většinu času pobývá o samotě, nanejvýše je doprovázen jedním či několika málo společníky. Dokáže předpovědět budoucnost, ale odpovídá jen na otázky ohledně smrti, avšak velmi zdráhavě a za strašlivou cenu. Byl uctíván, aby přinesl dětem zdraví a starcům bezbolestnou smrt.
Kammanon: Starší Bůh, nynější vládce Lengu, pokořitel Hastura a držitel žezla Yian-Dho pod patronátem Nyarlathotepa.
Oukranos: Je bohem stejnojmenné řeky na západě Snové země. Ti kdo ho navštíví v jeho překrásném údolí, mu občas začnou provolávat úctu. Oukranos není jediným bohem řek ve Snové zemi, ale mimo svůj domov je nejznámějším z nich.
Hagarg Ryonis: Zdá se, že se jedná o ženskou bohyni. Je zvána Ležící v čekání, Hagarg Ryonis se nepochybně podobá ostatním Velkým a má stejně jako oni lidskou podobu. Nicméně na sochách je zpodobňována jako odporné plazí stvoření s rohovitými černými šupinami. V této formě má šest žhnoucích zelených očí rozmístěných nepravidelně po těle a její zuby a drápy jsou z ostrého obsidiánu. Hagarg Ryonis je zřídka uctívána obyvateli Snové Země. Někdy tato rouhavost a neřestnost je tak divoká, že nezůstane Velkými nepovšimnuta a Hagarg Ryonis je vyslána a vraždí uctívače, dokud nezbydou ti, co se rozhodnou kát. V Hyperboreji přijala úlohu ochránce hrobek a domů, a soudkyně těch kteří nebyli souzeni.
Nodens: Je zván Pánem propasti. Často je považován za jednoho ze Starších bohů. Nodens je zobrazován jako starý bělovlasý a šedovousý muž, který je však přes svoje stáří velmi vitální a silný. Jezdí ve voze vyrobeném z obří mořské mušle taženém podivnými stvořeními. Tomuto bohu slouží také Noční vyzábliny. Vždy je ochotný pomoci snílkům radou. Atlanťané ho uctívali pod jménem Chozzar, Bůh Magie a druidi ho velebili jako hada vodstev. Je také znám jako zabiják těch, kteří mají odlišnou víru. Je možné že Nodens je jiné jméno boha EnKiho.
Hypnos: Bůh spánku, většinou zobrazován jako krásný, mladý spící muž usmívající se ze spánku, to ovšem není jeho pravá podoba. Ta je příšerná a příliš pokřivená pro lidské vnímání, jako nejhorší noční můra. Je vázán na hranici spánku mezi Snovou zemí a bděním. Od dob starověku není známý žádný jeho kult, ale občas ho vyvolají nerozumní lidé nešťastnou náhodou, může se to stát také při překročení hranic, které ve své říši stanovil. Pokud ani nespíte, ani nebdíte. Dnes se tomu stavu říká hypnagogický.
Jisté nelidské bytosti ve Snové zemi jej uctívají a volají, aniž by jim jakkoliv ublížil, ovšem pokud člověk nějakým způsobem přiláká jeho pozornost, tento Starší Bůh na něj obvykle sešle blesk za temné noci. Duše oběti (a často i tělo) která je zasažena se svíjí a křičí, poté Hypnos svoji oběť přemění do formy, která se hodí pro jeho účely nám neznámé. Hypnos nemůže zasáhnout nikoho, kdo zcela bdí, nebo spí, oběť může dopadnout pouze ve fázi, kdy je napůl probuzena a zároveň napůl spí. Spáči ve Snové zemi jsou zranitelní, obzvláště pokud se setkají s tímto Starším Bohem. Říká se, že Hypnos žije v jeskyni blízko řeky Lethe a má moc uspat jako smrtelníky tak bohy.
Bast: Objevuje se jako kočka, nebo žena s kočičí hlavou. Původně byla bohyní a patronkou Egyptského města Bubastis, později se její kult rozšířil i dále. Důkazy o jejím uctívání se našly dokonce v mnoha městech Římské říše. Zdá se však, že její kult od časů starověku zanikl. O to se však nestará, stejně jako každá kočka, má jiné priority. Bezpochyby ji všechny kočky uctívají ve svých „krutých“ srdcích. Má silný kult v Ultharu, městě koček, kde má velké zastoupení ve Chrámu Starších. Bast je jednou ze Starších Bohů, přestože se zdá, že patří mezi ty slabší. Lovecraft miloval kočky a to je hlavní důvod, proč zrovna jí věnuje větší pozornost. Člověk, jež se ji rozhodne kontaktovat a získat její přízeň vykonáním obětí, které ji mají potěšit, může docílit toho, že získá schopnost komunikovat s kočkami, nebo může přenést duši člověka do těla kočky.
Ulthar: Někdy též zvaný Uldar ,nebo lthrch Je Starším bohem stejnojmenného města. Dle Sussexského rukopisu, byl synem Sothotha, který jej poslal na Zemi, aby držel stráž nad Pradávnými. Dle Sussexského rukopisu se prý Ulthar pod jménem Ultharathotep vzývá v podobě velekněze jednou za tisíc let ve městě N’gah-Kthun.
Nasht & Kaman-Tha: Není jisté, zda patří přímo pod Velké, jsou to tajemné bytosti s vizáží egyptských kněží, které nikdy neopouští Kaverny Plamene, vstup do Snové země. Říká se, že Nasht a Kaman-Tha jsou jako jeden, ale Nasht se zdá má hlubší znalosti bdělého světa. Tito dva stráží vstup do Snového světa a rozhodují kdo je hodný vstupu a kdo nikoliv. Těm, kteří jsou hodni, darují klíč (heslo) ke vstupu. Mohou poskytnout informace o Snové zemi a způsobech jejích bohů. Přese všechno se neví, zda patří mezi Velké nebo jsou jen jejich kněží. Jsou tím, co je známo pod pojmem Strážci snové brány.
Ariel: Nositel pravdy, zjevuje se jako muž vyzařující jasné bílé světlo. Vyzařuje oslnivé světlo pravdy, od kterého téměř všechny bytostí musí odvracet zrak, jen ti kdo nikdy nelhali, neskrývali či nepřekrucovali pravdu, se mohou podívat na Arielovu formu bez úhony.
Nemá rozsáhlý kult, protože jen hrst je ochotna čelit pravdě a ještě méně jí dokáže přijmout. Mnozí z uctívačů jsou zaměstnáni jako poslové, protože je o nich známo, že nikdy nelžou. Pokud kněz Ariela zalže, ztratí své duchovní síly a nenabyde je zpět, dokud neprovede řádné vykoupení. Ariel přichází v lidské formě, ale jeho pravá tvář se můře různit tak jako sama pravda, která dokáže být zároveň nádherná a strašlivá.
Lilith: Královna noci, Lilith je silou přetvoření a plodnosti. Většinou přichází jako smyslná žena hříšné krásy, jež nikdy nestárne s alabastrovou pokožkou a dlouhými havraními vlasy. Její oči žhnou jako uhlí, její rty jsou chtivě rudé a její tělo je nejerotičtější z toho všeho. Zjevuje se ale také jako tichá černá žena exotické krásy-jako Černá Madonna. Také se zjevuje v podobě zářící malomocné postavy jen s těží připomínající ženu. V některých případech na sebe bere podobu strašlivého obřího monstra. Lilith je nechvalně proslulou svůdnicí a matkou zrůd.
Robigus: Bůh rzi, zjevuje se jako pohledný muž doprovázený koněm, vlkem a datlem. Má pod patronátem houby, proto je také nejčastěji uctíván farmáři, doufají, že budou ušetřeni nákazy úrody. Ctěn je i obyvateli Zakletého lesa zoogy. Robigus je také patronem hudby, ale pokud je hudba špatná, snadno se rozčílí.
Krom: Bůh kosatek, vytvořil kosatky, ale poté jim projevil jen málo péče. Kosatky ho ctily a napodobovaly ho, ale i přes to má velmi málo kněží.
Snid: Bůh zlodějů, Snid byl dříve člověk, znám mezi lidem Snové země jako Temný poutník, za svůj život si vybudoval reputaci největšího zloděje který kdy žil. Legenda praví, že ukradl i pomůcky, se kterými se stal bohem.
Harrimast: Bůh pirátů, námořníci všeho druhu mu přináší obětiny. Piráti doufají v bohatý lup a obchodníci že se pirátům vyhnou. Vždy je zobrazován jako zhýralý charismatický pirát.
Isis: většinou přichází jako přenádherná žena obklopená symbolickými okultními artefakty a věcmi. Není prodejná, hraje správce bohatství, duševního léčitele, kartářky, čarodějky a tak podobně. Na vzezření této ženy je něco královského, mocného a uklidňujícího.
Tarnash: s největší pravděpodobností jde o Tamashe.
N´tse-Kaambl: Říká se o ní, že její krása zatřese světy. Většinou se zjevuje jako přenádherná žena v přiléhavé róbě, držíce kopí a štít. Jejím hlavním veleknězem ve Snové zemi je Yuth. Koluje legenda, že právě tato Starší bohyně, vytvořila Znamení Starších. Ve světle tohoto poznatku je možné, že patří mezi extraterestriální entity známé jako Thrang, či Staré bytosti z Antarktosu.
Vorvadoss: Bytost známá jako Plamenný, Zkáza písků, nebo Pán Universálních prostor. Objevuje se jako bytost s kapucí zahalená zelenými plameny s ohnivýma očima. Také se může zjevovat jako mlhavá stříbřitá entita ne nepodobná Tawil-at-U’mr s nelidskou tváří. Vorvadoss je jedním z mála zmiňovaných Starších Bohů, je uctíván ve vzdálených světech a téměř neznámý na Zemi. Pomáhá svým následovníkům a těm, kteří ho volají, promlouvá k nim a podává ponaučení svým tenkým, zvonivým, křišťálovým hlasem. Tento Starší Bůh promlouvá záhadně, dává tipy, ale nikdy nedává přímé odpovědi nebo řešení. Občas může Vorvadoss poskytnout moc těm, kteří si žádají, ale může za to požadovat určitý druh oběti. Vorvadoss umí dopravit bytosti na vzdálené planety, do různých světů i časů. Vorvadoss je někdy vzpomínán jako Vorvadoss černého zálivu Yarnak, nebo Bel Yarnak. Lid Mu uctíval Vorvadosse na vrcholku hory Nergu-K´nyan a mnozí jej považují za nejmocnějšího boha země. V Knize Iodově se o Vorvadossovi mluví jako jako o Ne Pradávný Ne Starší Bůh, zdá se však, že invokace Vorvadosse jsou prospěšné pro lidstvo, i když si nelze být jist. Volá se těmito slovy:
lä! Rhyn tharanak
Vorvadoss of Bel-Yarnak!
The Troubler of the Sands!
Thou Who waiteth in the Outer Dark,
Kindler of the Flame
n’gha shuggy’haa
Shub-Yoggoth: Tento Starší Bůh se objevuje ve spisu Starších bohů Kultu Cthulhu. Jeho titul není nejvyšší zlo, ale nad samotným Chaosem. Neboť on je samotným kosmem. Krásou a hnusem. Nic všemocné nic. Něco co je naprosto podřadné a zároveň tak nepřekonatelné.
Ti další Velcí
Mezi další ze Starších Bohů patří Amen, Anubis, Horus, Isis, Osiris, Ra a Ra-Harakhte. Je tedy pravděpodobné, že pod tímto pojmem můžeme spatřovat veškerá božstva Země, napříč kulturami. Quatzelcoatl, Anu, EnKi, EnLil, Afrodite, Hathor…
Problematičtí Starší Bohové Snové země
Jsou dva, výtvorem Briana Lumleye pro novely o Snílkovi Titus Crowovi. Proč jsou problematičtí? Protože se o nich s jistotou ví, že nejsou lidské povahy. Jedná se o protiváhu Yog-Sothoth a Cthulhu. Druhý problém je, že Lumley jediný si dal na své výtvory pro Cthulhu Mythos (Mýtus Cthulhu) copyright, takže vlastně jediní leží trochu mimo Mythos.
Khtanid: Tvrdí se o něm, že je nejmocnějším ze Starších Bohů, Kthanid je chapadlatá hrůza. Tento Starší Bůh dlí v Elysii, které velí ze svého paláce pod prastarým ledovcem. Legendy Mýtu Cthulhu říkají, že Cthulhu a Khtanid jsou dvojčata, bratři, příslušníci stejné rasy, nebo jsou nějakým jiným způsobem spřízněni. Liší se od Velkého Cthulhu svojí třpytivou kůží a zářícíma zlatýma očima. Říká se, že Khtanid je „dobrý“ jako je Cthulhu „zlý“. Jeho pohnutky jsou vedeny z nenávisti vůči Pradávným, kteří mu pobili rodinu zatím, co dřímal v hibernaci.
Yad-Thaddag: Jeho podstata je protihodnotou Yog-Sothoth. Velké lehce proměnlivé seskupení zlatavých sfér. Tak jako je Starší Bůh Khtanid „laskavá“ verse Cthulhu, stejně tak se Yad-Thaddag projevuje vedle Yog-Sothoth a stejným způsobem jsou spolu s Yog-Sothoth spřízněni.
Kthanid lze chápat jako dalšího z Cthulhi, který vyrostl do enormní velikosti, jedná se o bytost stejné rasy, je velmi pravděpodobné, že Cthulhi fungují na principu mraveniště a tedy jedna bytost vyroste do enormní velikosti jako Nadmysl, která ostatní spravuje. Je na největší pravděpodobné, že existuje i Královna, kterou nikdo nezná a nikdy neviděl. Cthulhi jako rasa jsou extrémně bojovní a teritoriální, nenávist Kthanida vůči Cthulhu bude pramenit z mocenských pohnutek.
Yad-Thaddag je abstraktní pojem, znázorňující v dualistickém hledisku pozitivní stránku Yog-Sothoth, tohle je pokus o odzdebilnění Mytohsu Lumíkem. Jelikož se ale Titus Crow odehrává ve Snové zemi, pak je ona pohádkovost víceméně akceptovatelná.
Dodatek: z vlastního výzkumu jsem dospěl názoru, že někteří z Velkých jsou ti, kteří se nazývají Greys, s největší pravděpodobností k nim patří i Nyarlathotep. Stephen Sennite má stejný názor a říká, že bytosti Lam (Greys) obývají Kadath.
© Koubič Šíření jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je možné pouze po osobním souhlasu autora.