Nemusíte být zarostlí akolyté Enkiho, abyste věděli, že civilizace z úrodné Mezopotámie byly co se znalostí hodně daleko. Vynález kola, zavlažování, pivo, písmo, zákonodárství to všechno pochází z chytrých hlav zdejších černohlavců, ale je toho mnohem víc a dost to šokuje vědeckou obec.
Obyvatelé Mezopotámie byli i zdatní astronomové, nejen astrologové, dokonce ustanovili kalendář a čas, tak jak jej známe, vždyť 60 soustava je užívána dodnes, stejně jako dělení týdnu na sedm dní. Obě čísla byla v Mezopotámii extrémně důležitá.
Sumerové, Babyloňané, Akkáďané a ostatní kultury v této oblasti byly fascinovány nebeskou klenbou obzvlášť planetou Jupiter, která byla ztotožňována v období Babylonu s bohem tohoto hlavního města Mardukem. A právě Jupiter figuruje v několika destičkách, které ukazují až šokující znalosti babylonských matematiků.
O 1350 let dřív než v Evropě
Babyloňané dokázali určovat dráhu Jupitera pomocí geometrie celých 1350 let dřív, než byla tato technika známá učencům v Evropě. Důkaz leží v několika tabulkách, které popisují matematické operace k výpočtu dráhy Jupiteru a hovoří o trapezoidu, jako klíči k pochopení. Matthieu Ossendrijver, který dešifroval ony tabulky a přišel na jejich skutečný význam, poznamenal, že by se podobným matematickým pohledem měly prozkoumat i další tajemné tabulky, které sumerologům nedávaly doposud smysl.
Nejde jen o Jupiter
Tento objev jen dokazuje, jak pokročilá ve skutečnosti věda starověku byla a jelikož matematika jsou dveře k pokroku, pak je jen otázkou, co všechno chaldejští učenci o světě kolem sebe věděli. Najednou se nezdá tak podivné, že by znali polohy těles za Jupiterem či dokonce předpověděli neviditelnou planetu Nibiru o které obsáhle píši v článku: Planeta Nibiru existuje, něco velkého čeká ve vzdáleném koutě naší soustavy
© Koubič Šíření jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je možné pouze po osobním souhlasu autora.