Našla se Osirisova hrobka

Egyptologové můžou slavnostně v záchvatu veselí vymrštit své krumpáče a lopatky do vzduchu. Protože najít legendární hrobku boha smrti Osirise, to si menší oslavu zaslouží. Teď lituji, že nemám po ruce šampaňské.

Španělsko-italský team archeologů v kooperaci s egyptským ministerstvem objevil nedaleko Théb v nekropoli Sheikh Abd el-Qurna unikátní hrobku. Jde o reprodukci legendární Osiridovi hrobky o jejíž detailních popisech se zmiňují egyptské legendy. Nechybí početné šachty a komory a vyobrazení samotného boha smrti. Určitě zaujme i reliéf démonů držících nože.

Dle egyptologů je hrobka z 25. či 26. dynastie (tedy 760 – 525 před Kristem). Hrobku archeologové znali už dřív, objevena byla v 80. letech 19. století, ale až teď byly odkryty nové chodby.

Žádná ze zpráv se nezmiňuje o podivném černém stínu Černého faraona Nyarlathotepa, který rád zhasíná světla (viz známé varování z Tutanchamonovi hrobky: „Ty, kdož vstoupí do této posvátné hrobky, kvapem navštíví křídla smrti“ Lovecraft se v The Haunter of the Dark kletbou Tutanchamona silně inspiroval, věděli jste, že mělo v Egyptě v momentě smrtí archeologů zhasnout světlo?

Zprávy nehovoří žel ani o mumiích nebo starožitnostech. Dá se tedy předpokládat, že hrobka padla za oběť vykradačům hrobů nejspíš ještě za vlády faraonů.